Izak Špralja: U se vrime godišća +CD

13.27  (99.98 kn)

Šifra: BS – 27909

Izdavač i godina: Hrvatsko društvo crkvenih glazbenika: Bašćina, 2004.

Broj stranica: 173

Uvez: tvrdi

Format: 21×21 cm

Stanje: izvrsno (s posvetom)

Opis

U povodu obilježavanja 10 godina djelovanja Mješovitoga pjevačkoga zbora “Bašćina”, u muzeju Mimara predstavljena je 2. veljače knjiga s CD-om dr. fra Izaka Špralje “U se vrime godišća”, u izdanju Hrvatskoga društva crkvenih glazbenika. CD je snimljen u crkvi Sv. Franje Ksaverskoga u Zagrebu 2004. godine, a sadrži 32 pjesme odnosno napjeva. O knjizi su govorili dr. Đurđica Cvitanović, prof. Joja Ricov, akademik Jerko Bezić, te sam autor. Na početku programa, nakon što je zbor izveo dvije skladbe, nazočne je pozdravila voditeljica programa mr. Eva Kirchmayer Bilić, iznijevši pritom ukratko povijest zbora “Bašćina”.

Dr. Cvitanović je govoreći o minijaturama kojih u knjizi ima 11, istaknula kako one dokazuju da je u suvremenoj umjetnosti živa tradicija glagoljaštva, a da već prvi list minijature u knjizi nagoviješta pjesmu o porođenju Marijinu s anđelom trubačem koji zvijezdom nagovještava pastirima događaj u jaslicama. Govoreći, pak, o redovnicima glagoljašima istaknula je kako oni “šire slavu porođenja Marijina na narodnom jeziku i pišu glagoljicom i u razdoblju snažne latinštine u bogoštovlju, dočekavši svoj hrvatski jezik konačno u našem stoljeću”.
Predstavljajući knjigu, prof. Ricov rekao je kako pred sobom imaju “biser Crkve i hrvatske povijesti” odnosno “pet stoljeća našega duha u slovu i u slici”. Rekavši kako je riječ o 38 kitica u 26 inačica, istaknuo je kako ta knjiga u jezičnom obličju naših govora od Istre do srca Bosne nije drugo doli iskaznica našega nacionalnoga identiteta, naša velika legitimacija u zajednici naroda zapadnoga kruga kršćanske civilizacije. Akademik Bezić spomenuo je kako je pjesma “U se vrime godišća” posebno u Dalmaciji dugo godina zapravo bila jedina božićna pjesma, a osim toga za razliku od drugih božićnih pjesama koje su poznate u sjevernoj Hrvatskoj bila je dio službe riječi tj. sastavni dio mise. Po svojem položaju između poslanica i evanđelja ona je zapravo svojevrsna sekvencija Božića, pjesma Mariji, a seže još od kraja srednjega vijeka odnosno 1644. godine (Pavlinski zbornik), što dokazuje da je ta pjesma bila prisutna i u sjevernoj Hrvatskoj. Akademik Bezić zaključio je kako je “želja autora da nam dade jednu bogatu slikovnicu” u potpunosti uspjela, tako da u knjizi imamo 81 notni zapis, a od toga više od polovice iz hrvatskih biskupija, 27 iz Bosansko-sarajevske nadbiskupije i Mostarsko-duvanjske biskupije.

Dr. fra Izak Špralja je govoreći o nastanku knjige istaknuo kako je jedan od razloga bio taj što je pjesma “U se vrime godišća” postala pjevačkom zboru “Bašćina” znamen bogatstva hrvatske glazbene baštine i vlastitih izvoditeljskih nastojanja, budući da je napjev za tu pjesmu zasigurno najbogatije očitovanje hrvatskog crkvenog pjevanja pa ju zato možemo smatrati “božićnom Pjesmom nad pjesmama hrvatskoga naroda”. Kao drugi razlog nastanka knjige naveo je kako su smatrali da je to jedan od načina da se obilježi obljetnica pjevačkoga zbora. Na kraju predstavljanja, zbor “Bašćina” izveo je pjesmu “U sve vrime godišća” na tekst iz Dubrovačkoga evanđelistara objavljenoga 1841. godine.

Dr. fra Izak Špralja rođen je u Zaglavu (Dugi Otok) 1934. godine i član je redovničke zajednice franjevaca trećoredaca glagoljaša. Diplomirao je na Institutu za crkvenu glazbu u Zagrebu i Rimu, a doktorirao na KBF-u u Zagrebu na katedri za povijest. Od 1969. surađuje u časopisu za duhovnu glazbu “Sveta Cecilija”, a od 1995. umjetnički je rukovoditelj i dirigent Mješovitoga pjevačkoga zbora “Bašćina” Društva prijatelja glagoljice.
Mješoviti pjevački zbor “Bašćina” osnovan je 1995. godine sa svrhom oživljavanja i promicanja glagoljske – hrvatske crkvene glazbene baštine. Osim redovitoga mjesečnoga izvođenja Glagoljaške mise u crkvi Sv. Franje Ksaverskoga u Zagrebu, zbor nastupa i u crkvama srpskom agresijom pogođenih krajeva Hrvatske. Jubilarne 2000. godine na prvoj generalnoj audijenciji 5. siječnja, zbor je otpjevao Svetom Ocu glagoljaški “Otče naš” (Žman – Dugi Otok), a osim toga održao je koncerte i u Dublinu (Irska), Ljubljani, Subotici, Posušju, Sarajevu, Žepču i dr. “Bašćina” je objavila dva samostalna CD-a i to božićni “U se vrime godišća” i “Glagoljaško pjevanje” te organizirala koncert, snimanje i izdavanje CD-a “Duhovna zborska glazba” Anđelka Klobučara, koji je osvojio nagradu Porin 2002. Osim njegova dirigenta fra Izaka Špralje, za postojanje i značaj toga zbora zaslužna je i prof. Jasenka Polić Biliško.

Dodaj u košaricu