Ivan Cesarec (ur.): Tuhelj

13.27  (99.98 kn)

NA SKLADIŠTU. DOSTUPNO ODMAH PREKO INTERNETSKE PRODAJE, U ANTIKVARIJATU U ROKU OD 24 SATA

Šifra: BS -23546

Izdavač i godina: Kajkaviana,2003.

Broj stranica: 314

Uvez: meki

Format: 23×16 cm

Stanje: izvrsno

Opis

ŽUPA UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U TUHLJU
Župa Tuhelj nalazi se u zapadnom dijelu Hrvatskog zagorja i obuhvaća prostor općina Tuhelj i Kumrovec. Tuhelj je dobio ime po staroslavenskoj riječi tuhl koja označava udubinu, vlažno mjesto, zadah. Kajkavska riječ tuhtina znači isto. Smještaj Tuhlja doista je u udubini, između bregova, a zbog vlage su oštećeni i propali mnogi oltari u crkvi. Obližnje Tuheljske Toplice nekad su se zvale „Smrdeće Toplice“ što upućuje i na druga značenja riječi tuhl.

Župa Tuhelj obuhvaća sela: Banska Gorica, Bezavina, Črešnjevec, Dubrovčan, Dugnjevec, Glogovec Zagorski, Gorjakovo, Kladnik, Kumrovec, Lipnica Zagorska, Lenišće, Mala Erpenja, Podgora, Pristava, Prosenik, Ravno Brezje, Razdrto, Razvor, Risvica, Sveti Križ, Škrnik, Trsteno, Tuheljske Toplice i Velinci. Župa pripada Tuheljsko-pregradskom dekanatu te Zagorskom arhiđakonatu.

PRVI PISANI SPOMEN TUHLJA 1402. GODINE
Župa Tuhelj prvi put se spominje u pisanim dokumentima 1402. godine, čak 90 godina prije Kolumbova otkrića Amerike, u presudi suca Adama Uska. Bilo je to turbulentno vrijeme borbi za vlast između kralja Žigmunda i Ladislava Napuljskog, a u nasilje, pljačke i otimačine bili su upleteni i župnici. Tako su tuheljskog župnika Petra Ivanovog iz Koprivnice napali susjedni svećenici i zaposjeli tuheljsku župu.

Župnik Petar podnio je tužbu Apostolskom sudištu u Rimu, a sudac Adam Usk u presudi donosi važne i korisne podatke o župi Tuhelj: „U granicama Zagrebačke biskupije bilo je i danas postoji naseljeno selo koje se zove Tuhelj. U tom naseljenom selu bila je i sada postoji župna crkva Svete Marije Tuheljske koja ima groblje, krsni studenac, zvona, zvonik, župljane oba spola, župne simbole i imovinu koja pripada župnoj crkvi koju vodi svjetovni svećenik kao nepremjestivi nadarbenik.“ Navodi se da je do župnog dvora s jedne strane javna cesta, s druge župna crkva, zatim župno groblje i na kraju razni drugi susjedi. U svakom slučaju, 1402. godine je tuheljska župa bila potpuno organizirana.

Dodaj u košaricu